ראשי / הכותרת הראשית / גייסת עובדים? איך לשמור שלא יברחו בדקה ה-90…

גייסת עובדים? איך לשמור שלא יברחו בדקה ה-90…

מחויבות מועמדים לארגוןברכות! סוף-סוף החתמת מועמדת מצוינת למשרה שהייתה פתוחה יותר מארבעה חודשים.

עשיתם שמיניות באויר לאיתור מועמדים מתאימים, והגעתם למועמד שעבר "חלק" את כל שלבי המיון הקשים, שרבים לפניו נפלו בהם.

ההשקעה הארגונית הכוללת, שלכם ושל המנהלים מסתכמת בשעות רבות של סינון קורות חיים, ראיונות מובנים, ראיונות ממליצים, ובעלות כספית של מרכזי הערכה. המנהלים המקצועיים היו שמחים אם הוא היה מתחיל כבר אתמול לעבוד, והוא נתן תאריך תחילת עבודה של עוד חודש…

זהו? המסע הושלם? לא בדיוק…

אנחנו שומעים עוד ועוד דיווחים על מועמדים שכבר חתמו על חוזה העבודה, וחזרו בהם מהחתימה ברגע האחרון.

מנהלים מגייסים מצפים ממועמד שעוד לא מכיר אתכם – את הארגון, את המנהלים העתידיים, את סביבת העבודה – להיות נאמן לארגון מרגע החתימה על ההסכם. הנאמנות תיבחן מהר מאד על ידי גורמים מתחרים – המנהלים בארגון בו הוא מועסק כיום, מגייסת נמרצת מארגון מתחרה לשלכם, חבר של המועמד שעובד בחברה אחרת וגילה רק היום שהוא מחפש עבודה ואחרים. כל גורם ינסה להשפיע על המועמד, ולמשוך אותו אליו.

מועמדים שחוששים מהמעבר ומהשינוי העומד לפניהם, גם אם חתמו על הצעתכם, יכולים להיות להימשך בקלות בחזרה לארגון ממנו באו, אם יקבלו הצעה מתחרה גבוהה יותר, או אפילו הצעה זהה.

מועמדים רבים מנהלים את החיפוש אחרי משרה חדשה דרך מספר חברות השמה. בכל אחת מהן יושבות נציגות בעלות כושר שכנוע והצגה של המשרה שהן מציעות שהיא כמובן מתאימה  ב ד י ו ק  למועמד, תפורה עליו ממש. מועמד שהתחיל מספר תהליכים במקביל, יכול לקבל הצעות מפתות בימים אחרי שחתם על הצעתכם, ובהרבה מקרים יהיה קל למשוך אותו למשרה אחרת בעזרת שכר גבוה יותר, התחייבות לשעות עבודה נוחות, תפקיד אטרקטיבי – או כל תמריץ אחר שיותאם לו.

גם חברים לעתים מתערבים, מנסים לשכנע עובד "לבוא אלינו" – לארגון אחר, אם בגלל הרצון האמיתי לעבוד יחד, או בגלל התכנון על הגמול הכספי שיקבל אם יביא חבר לארגון.

אז איך יוצרים מחויבות?

המשותף לכל הדוגמאות עד כה הוא חוסר המחויבות שמועמד חש כלפי מקום העבודה העתידי, הגורם לו לוותר עליו למרות שחתם והתחייב בחוזה. לכן, המטרה כמגייס/ת או כמנהל/ת עתידי/ת היא ליצור מחויבות פנימית אמיתית אצל אותו מועמד.

מחויבות פנימית אמיתית – כי נדרשת מחויבות חזקה, שתעמוד בפני מספר גורמים שיכולים כ"א בנפרד או כולם ביחד להתחרות מול הצעתכם. המועמד צריך לראות את עצמו כבר בשלב המועמדות, כעובד הארגון, כדי להצליח להדוף אותם.

איך עושים את זה? חישבו על מה קושר אתכם למקום העבודה שלכם. ברוב המקרים יהיו אלה העניין המקצועי והחיבור לחברים ולאנשים עמם אתם עובדים. את אותו חיבור אנו רוצים ליצור עבור המועמד שיתחיל לעבוד רק בעוד חודש.

בציר החברתי

אפשר לעזור למועמד לבנות קשרים אישיים עם עובדים מתוך הארגון: להזמין את המועמד למפגשים חברתיים, להרמת כוסית לכבוד החג המתקרב, לבילוי בערב עם חבר'ה מהצוות, עוד לפני שהגיע ליום העבודה הראשון. אפשר להגדיר אדם אחד שנפגש עם המועמד במשך התהליך – לדוגמא, חבר צוות (או אדם שדואגים להפגיש עם המועמד בזמן החתימה), שתפקידו מוגדר לשמור על קשר אישי עם המועמד עד יום הגיוס.

בציר המקצועי

לעשות למועמד סיור באזור העבודה כדי לפגוש שותפים מקצועיים, להראות לו – "כאן יהיה השולחן שלך, זה השותף לחדר", להזמין את המועמד לדיון מקצועי, לבקש את חוות דעתו על מצגת חשובה או פרויקט שנפתח – כל אלה עוד לפני יום העבודה הראשון יקשרו מועמדים לארגון בציר המקצועי.

כל אלה לא יגרמו לכך שלא תהיה לכם תחרות – עדיין יתכן שמועמדים יקבלו הצעה חלופית. אם תשמרו איתם על קשר מספיק חזק, יש סיכוי גדול בהרבה שהם יעדכנו אתכם שהם מתלבטים, כדי שתוכלו להתכונן לתת הצעה משודרגת.
אפשר לדוגמא להגיד למועמד "יתכן שתקבל הצעה מתחרה בזמן שיעבור עד תחילת העבודה. הדבר החשוב לי ביותר הוא שתשתף אותי בכך, ותיתן לי הזדמנות לבחון אם אני יכול להתחרות מולה. אל תשאיר אותנו בערפל..".

גם אם עבורכם המועמד או המועמדת הם אחד/ת מתוך רבים המגויסים או עוברים תהליך כניסה לארגון, עבור המועמד ההחלטה על השינוי היא החלטה משמעותית הפותחת לו דלת חדשה ומרגשת ברמה האישית והמקצועית. דלת חדשה מביאה עמה הרבה חששות וחוסר וודאות, שתוכלו לעזור להפיג על ידי קשר אישי וליווי קרוב מרגע החתימה ועד היום הראשון בעבודה (ואפילו אחריו, בחודשי הקליטה הראשונים…). כך תוכלו לצמצם משמעותית את מספר המועמדים שעוזבים בזמן ההמתנה לכניסה לארגון, או בחודשי העבודה הראשונים.

מורית רוזן, מנהלת HRD ומומחית לשיפור תהליכי גיוס עובדיםמורית היא מנהלת HRD המתמחה בייעוץ למשאבי אנוש ופיתוח ארגוני.

למידע על הפתרונות בתחום הגיוס ובתחומים נוספים שמציעה חברת HRD ניתן לבקר באתר www.hrd.co.il או לשלוח מייל morit@hrd.co.il

הרשמה לדיוור

הדיוור שלנו מכיל עדכונים על מאמרים חדשים בנושאי גיוס עובדים, קליטת עובדים חדשים וראיונות עבודה
לא נשתמש בכתובתכם למטרות אחרות

עוד מאמרים בנושא קליטת עובדים :

אודות מורית רוזן

בדוק גם

תמונה מודל התעסוקה הענוכחי לעומת המסורתי

תפקיד HR בעולם העבודה העתידי – סיכום כנס עם ג'וש ברסין

אתם בטח מכירים את ההתרגשות לקראת הופעה חיה של זמר בינלאומי שאתם מאד אוהבים שמגיע ...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *