ראשי / הכותרת הראשית / המעברים הפנימיים הופכים למקור מוביל לגיוס עובדים

המעברים הפנימיים הופכים למקור מוביל לגיוס עובדים

מאת ג'ון זאפה

מקור גיוס עובדיםתהליך החבר מביא חבר שוב התגלה בתור מקור גיוס עובדים המוביל, כפי שמדווח סקר מקור הגיוסים השנתי של CareerXroads. ב-2008, 27.3% מתוך הגיוסים החיצוניים, אשר בוצעו ע"י 45 מעסיקים גדולים שהשתתפו בסקר, באו מתוך חבר מביא חבר שנעשו בעיקר על-ידי העובדים, אך גם על-ידי בוגרי הארגון, ספקים ואחרים.

אתרי האינטרנט של החברות – שהם יעד ולא "מקור" ממשי, כפי שהדו"ח מתעקש – היו במקום השני עם 20.1% של הגיוסים החיצוניים, הבאים מתוכם. במקום השלישי נמצאים לוחות הדרושים, המהווים 12.3% מתוך סך הגיוסים.

התוצאות הללו לא מחדשות הרבה. הסקר, אשר נערך בכל חודש ינואר על-ידי מנהלי CareerXroads, גרי קריספין ומארק מהלר, מצא בעקביות לאורך השנים האחרונות שמקור הגיוס של חבר מביא חבר אחראי על כל 3 מתוך 10 גיוסים חיצוניים בקרב החברות המשתתפות בסקר.

השוני של השנה הזו הוא בכך ש-38.8% מסך המשרות הפנויות מולאו בידי מעברים פנימיים וקידומים פנימיים מתוך הארגון.

"הנתון מאוד מעניין אותנו", אומר קריספין. "זהו המספר הגבוה ביותר מאז שהתחלנו את הסקר מלפני 8 שנים."

ההסבר שלו הוא שלמרות הקפאת גיוס העובדים, המשרות הקריטיות עדיין דורשות איוש. ברם, היום האיוש נעשה באופן פנימי והמשרות אשר העובדים המועברים משאירים אחריהם, פשוט מתמלאות בעזרת העובדים הנותרים.

קריספין ומהלר מנסחים זאת כך בדו"ח:

"העליה המשמעותית ביחס בין איוש המשרות במקורות גיוס פנימיים לביו מילויי המשרות במקורות גיוס חיצוניים ב-2008 לעומת 2007 (28%) הוא לפחות בחלקו בזכות האקלים הכלכלי המידרדר לאורך 2008. לדעתנו, מסקנה זו גם נתמכת על-ידי הערכת משיבי הסקר שמספר העובדים הזמניים שהם העסיקו צנח מ-18% ב-2007 ל- 10% ב-2008. הנתונים בבירור משקפים שינוי בדגש על מילוי המשרות בצורה פנימית וצמצום הגיוסים החיצוניים."

הדו"ח גם מציין שחלק מהחברות שבסקר מאיישות כמעט מחצית מהמשרות הפנויות שלהן על-ידי קידומים ומעברים פנימיים בתוך הארגון. כדאי לחברות לדווח על עובדה זו בעמודי הקריירה שלהם, אומרים קריספין ומהלר, כי היא מעידה על מחויבות להתפתחות העובדים.

הסקר גם מדווח על מספר מגמות חדשות ומחזק מגמות אשר נצפו כבר בשנים הקדומות. הבולטות שביניהן:

1. הגיוס בעזרת חברות השמה נמצא בירידה בתור מקור גיוס מאז שיאם ב-2005, אז הסקר ציין ש-5.2% מהגיוסים באים מתוכם. ב-2008 המספר הזה נפל ל-2.7%, ירידה אשר התחזקה בשל הנפילה הכללית בגיוסים.

"אל תהמרו שמקור גיוס זה של השוק יעלה בצורה ניכרת כאשר האקלים הכלכלי יתהפך. הוא לא יעלה," אומר הדו"ח.

2. בקֶרֶב לוחות הדרושים, CareerBuilder גבר על Monster (28.9% לעומת 23% מסך הגיוסים הבאים מתוך לוחתו הדרושים), אך הדו"ח מכנה זאת "נצחון בעל מחיר כבד". "אנחנו מאמינים שמקור הגיוס הזה הגיע לשיאו ואנו צופים שהוא יקטן בעתיד." יחד עם זאת, הדו"ח מציין שכל הלוחות הגדולים הארציים מאבדים את חלקם לטובת אתרי הנישות, אשר ביחד אחראיים על 36.2% מגיוסי לוחות הדרושים.

3. באופן לא מפתיע, אף אחת מהחברות לא ציינה שהיא מתכננת להגדיל את מספר הגיוסים ב-2009. מספר העובדים, שכלל החברות מצפות לגייס השנה נמוך ב-15.7% בהשוואה לאשתקד – דבר המעיד על מעמקי השפל בעסקים.

המגייסים התרגלו להתייחס לסקר מקור הגיוסים השנתי של CareerXroads בתור המדריך, שבעזרתו הם מודדים ומשווים את מקור הגיוסים של חברותיהם. יחד עם זאת, קריספין ומהלר מזהירים ש"אנחנו שואפים לעורר דיון לגבי סוגיות הגיוס ולא לעודד קבלה עיוורת של הנתונים כפי שהם."

הדו"ח מורכב מהנתונים שדווחו בידי 45 חברות (מתוך יותר מ-200 אשר הוזמנו להשתתף), אשר ביחד מילאו 309,600 משרות בשנה שעברה. הדו"ח יעלה באתר של CareerXroads בימים הקרובים.

סקר מקורות גיוס עובדים, עמוד קריירה, חבר מביא חבר, מיברים פנימיים, חברות השמה, אתרי דרושים

Reprinted with permission of ERE Media

המאמר תורגם בחסות HRD

עוד על פיתוח מקורות גיוס עובדים חדשניים של HRD

הרשמה לדיוור

הדיוור שלנו מכיל עדכונים על מאמרים חדשים בנושאי גיוס עובדים, קליטת עובדים חדשים וראיונות עבודה

לא נשתמש בכתובתכם למטרות אחרות

אודות יעקב רוזן

בדוק גם

תמונה מודל התעסוקה הענוכחי לעומת המסורתי

תפקיד HR בעולם העבודה העתידי – סיכום כנס עם ג'וש ברסין

אתם בטח מכירים את ההתרגשות לקראת הופעה חיה של זמר בינלאומי שאתם מאד אוהבים שמגיע ...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *