ראשי / הכותרת הראשית / סקר שכר הייטק, ביוטק ומנהלים – אוקטובר 2009

סקר שכר הייטק, ביוטק ומנהלים – אוקטובר 2009

מאת: אייל סולומון, מנכ"ל חברת אתוסיה

סקר מגמות גיוס עובדים

ברבעון השלישי של שנת 2009 ערכנו סקר שכר בקרב מנהלים מחפשי עבודה בעולם ההייטק, ביוטק ושוק ההון.

הסקר בחן את התוכניות לרבעון האחרון של השנה במונחי גיוסים ומדיניות שכר, וכן את התחזיות הכלליות בכל הנוגע למיתון. סקר השכר (ראו טבלאות שכר להייטק, ביוטק ושוק ההון בהמשך המאמר) מגמות התייצבות ברמות השכר ועליות בביקושים בתחומי התוכנה, התפעול והמכירות בכול השווקים. אנחנו מזהים אופטימיות גבוהה בקרב מנהלי משאבי אנוש ומנכ"לים אשר החלו להכין תוכניות גיוס עובדים לשנה הבאה, והמספרים המשתקפים מתוך תוכניות אלו אופטימיים ומרנינים.

53% מבין הנשאלים שענו לסקר השכר סבורים שעד תחילת הרבעון השני של שנת 2010 נצא לחלוטין מהמשבר; 17% בטוחים כי נצא מהמשבר כבר בסוף השנה הקרובה; ומצאנו גם אחוז קטן של פסימיים, 8% מקרב הנשאלים, הסבורים כי 2010 תהיה זהה לקודמתה, וכי היציאה מהמיתון לא תתרחש לפני ינואר 2011. היתר לא ידעו להעריך את זמן היציאה מהמיתון.

למעלה מ-20% מהנשאלים בסקר השכר כבר מתכננים להגדיל את היקף גיוס עובדים בתחום התוכנה, ו-11% מהנשאלים מתכננים להגדיל את גיוס העובדים בתחומי החומרה. 4% מתכוונים לפתוח בתהליכי גיוס בעובדים תחום הבכירים ברבעון האחרון.

התרשמותנו הכללית מסקר השכר היא כי קיימים התייצבות ברמות השכר וביקושים ערים בדרגים הנמוכים בתפקידי מחקר ופיתוח בעולמות התוכנה, במיוחד בתחומי האינטרנט, ושוררת אווירה חיובית ואופטימית כי הגרוע מכול כבר מאחורינו. אף אחד מהנשאלים אינו מאמין כי קיימת "רצפה כפולה", כלומר, את התחתית כבר ביקרנו.

שכר וביקוש עובדים – תחום התפעול

תחום הרכש נשאר התחום הדומיננטי בביקוש בתחום התפעול, ושילש את עצמו בהשוואה לרבעון הקודם. כמו כן עלה הביקוש למנהלי הנדסה, אך השכר המוצע להם ירד בשיעור של כ-4% בהשוואה לרבעון הקודם. גם בתחום אבטחת האיכות אנו מזהים עלייה במספר המשרות, אם כי זוהי עלייה הדרגתית למדי.

בעקבות העברת הייצור של חברות רבות למזרח הרחוק, גדל שוק מחפשי העבודה בתחום ההעברה מפיתוח לייצור בעשרות אחוזים. יחד עם זאת, בעלי הניסיון בעבודה עם ספקים במזרח, בהעברת טכנולוגיות, בפתיחת קווי ייצור וכיו"ב נהנים מביקוש גבוה.

שכר וביקוש עובדים – מדעי החיים וקלינטק

בשני הרבעונים האחרונים מורגשת עלייה בביקוש לתפקידי דירקטור איכות ורגולציה ((QARA; ביקוש זה שילש את עצמו ברבעון השלישי. עם זאת, בתקופה זו ירד שכרם של עובדים אלה בצורה דרסטית, בשיעור ממוצע של 16%. בד בבד עם הירידה בשכר, קיימת מגמה של ירידה בדרג של מנהלים אלו מסמנכ"לים לדירקטורים, כאשר הדיווח הנו עדיין למנכ"ל החברה. גם שכרם של מנהלי הקליניקה ירד, והביקוש ירד גם הוא, בשיעור של 35%.

עלייה נוספת, באחוזים דומים, חלה בביקוש למהנדסי כימיה וחומרים. עלייה זו נובעת ישירות מפרויקטים בתחום הקלינטק, אשר צוברים תאוצה יחסית לתחומים אחרים בשוק.

ברוב תפקידי המחקר והפיתוח נשמר הביקוש לחוקרים ולמהנדסים צעירים, בעלי ניסיון של שנתיים עד חמש שנים. בשכרם של חוקרים ותיקים יותר ושל חוקרים בדרגי הניהול הזוטר והבכיר נמצאה שחיקה ממוצעת של 10% בהשוואה לרבעון הקודם. הביקוש למהנדסי מכונות נשמר. נמשך הקיפאון בגיוס למשרות הבכירות בפיתוח.

שכר וביקוש עובדים – תחום החומרה

רמות השכר בתחום שומרות, באופן כללי, על יציבותן ברבעון השלישי של השנה. ניכרת עלייה זניחה, של אחוזים בודדים, בשכרם של מהנדסי VLSI. מורגשת התאוששות קלה בביקושים למהנדסי חומרה; ביחס לרבעון הקודם, עלה הביקוש למהנדסי VLSI ב-27%. הביקוש התמקד במהנדסים מנוסים, בעלי 3-7 שנות ניסיון. העלייה המשמעותית ביותר זוהתה בביקוש למהנדסי פיתוח FPGA, שעלה בכ-30% ביחס לרבעון הקודם.

אנחנו מזהים מגמה מעניינת בקרב חברות הסמיקונדוקטור, המעדיפות לגייס מהנדסים במסגרת קבלנות משנה, לתקופות קצובות מראש, עם אופציה לא-מחייבת לקליטת הקבלנים לשורות הארגון בתוך תקופה של פחות משנה.

אילה קפלן – מנהלת תחום מדעי החיים והנדסה.

שכר וביקוש עובדים – תחום התוכנה

ברבעון השלישי השנה ניכרת תחילתה של התאוששות מהמשבר הכלכלי, ובביקוש לאנשי פיתוח ובדיקות בתחום התוכנה נרשמה עלייה של כ-33% ביחס לרבעון השני של השנה.

בכל תחומי התוכנה קיימת התייצבות ברמות השכר. לא נרשמה בתחום ירידת שכר משמעותית נוספת, ומאידך גיסא לא נרשמה עלייה בשכר (למעט שינויים מינוריים של עד 5%). ניתן להבחין ביציבות מסוימת בביקוש לתפקידים בכירים בעולם התוכנה, כגון מנהלי קבוצות פיתוח ובדיקות, ארכיטקטים ומהנדסי מערכת. הביקוש לתפקידים אלה, שיהיו ככל הנראה האחרונים להתאושש, נותר נמוך אך יציב.

ככלל, עיקר הביקוש נותר לעובדים שקורות חייהם מעידים על מצוינות (כגון מצטייני אוניברסיטאות ויוצאי יחידות טכנולוגיות מובחרות) ועדיין לא ניכרת התפשרות וגמישות כלשהי בנוגע לדרישות התפקיד הספציפיות, כפי שהיו קיימות טרם המשבר.

התפקידים ה"חמים" בחברות כיום הם מהנדסי RT-Embedded בתחומי התקשורת, שהביקושים להם שומרים על יציבותם לאורך כל השנה, ואנשי ASP.NETומתכנתי Flash, שהביקוש להם, בעיקר בחברות סטארט-אפ בתחום האינטרנט, עלה בלמעלה מ-130% בהשוואה לרבעון השני. מבוקשים גם מפתחי Object oriented, בעיקר לצד ה-Server והתשתיות. בתחום הבדיקות קיים ביקוש למפתחי אוטומציה ולבודקים וכן בתחומי התקשורת. זמני חיפוש העבודה הם לרוב בין חודשיים לשישה חודשים.

מיכל אביטל ראש תחום תוכנה

שכר וביקוש עובדים – שיווק ומכירות

הרבעון השלישי של 2009 ממשיך להתאפיין בעלייה בביקוש לעובדים מנוסים ובעלי סט התמחויות ספציפי (כגון היכרות עם אופרטורים סלולריים באירופה), בעיקר בשני תחומים: מנהלי מכירות ומנהלי מוצר.

מנהלי מכירות: העלייה בביקוש היא בעיקר למנהלי מכירות שטח, ופחות למנהלי אזור או לדירקטורים של מכירות. אנו מזהים עלייה ניכרת של למעלה מ-30% בדרישה לעובדים מנוסים בשוק הישראלי ובשוק האפריקני, כנראה משום שאזורים אלו נפגעו פחות מן המשבר העולמי. נשמרת היציבות בביקוש למנהלי מכירות מנוסים בעבודה עם טריטוריות EMEA ו-APAC.

ברבעון האחרון לא הבחנו בשינויים בשכר העובדים בתחומי תמיכת הלקוחות, פרה- ופוסט-סייל ואפליקציות. היקף המשרות המוצעות בתחומים אלו עלה בכ-8%, אך רמות השכר לא השתנו, כנראה בגלל היצע גדול של מועמדים טובים בתחומים אלו.

בתחום השיווק, וכן בתחום הפיתוח העסקי, ממשיכה מגמת הירידה בהיצע המשרות, והרבעון הנוכחי מאופיין בירידה נוספת של 10% במספר המשרות בתחומים אלה, כמו גם בשחיקה של כ-4% בשכר.

מגמת הירידה בשכר נבלמה, אך בהשוואה לתקופה המקבילה בשנת 2008 נמצא ירידה ממוצעת של כ-20%. ראוי לציין שהשכר הממוצע אמנם יציב, אך בהיעדר סולם שכר אחיד, טווח המשכורות התרחב ונתקלנו אף בפערים של כ-5,000 שקלים בשכר המוצע על אותו התפקיד בדיוק. לסיכום ניתן לומר שהחברות מחפשות עובדים בעלי סט כישורים רחב יותר מבעבר, אך בשכר נמוך יותר.

שכר וביקוש עובדים – בכירים

תחום הבכירים עדיין מתאפיין בדינמיות נמוכה ובהיצע מוגבל של משרות. הביקוש למשרות מנכ"ל הולך ויורד ואילו הביקוש למשרות בדרג סמנכ"ל, בכל חתך התפקידים, נשאר נמוך אך יציב. אחת המגמות שאפשר להצביע עליהן היא מגמת הטיוב: מקצת התפקידים המוצעים היום הם החלפות של עובדים קיימים.

בשכר לא נראה שינוי משמעותי, וגם בעולם הבכירים רמות השכר כמעט לא השתנו ברבעון האחרון. הצפי שלנו הוא שלקראת סוף הרבעון האחרון של שנת 2009 ותחילת שנת 2010, עם הכנת התקציבים החדשים, נראה התעוררות מסוימת בתחום גיוס הבכירים, המגיעה בדרך כלל כחצי שנה עד שנה לאחר ההתעוררות ביתר תחומי הגיוס.

בני הוד, ראש תחום בכירים, שיווק ומכירות


הרשמה לדיוור

הדיוור שלנו מכיל עדכונים על מאמרים חדשים בנושאי גיוס עובדים, קליטת עובדים חדשים וראיונות עבודה
לא נשתמש בכתובתכם למטרות אחרות

עוד על סקרי שכר, טבלאות שכר היטק, ביוטק ובכירים

אודות Fani

בדוק גם

תמונה מודל התעסוקה הענוכחי לעומת המסורתי

תפקיד HR בעולם העבודה העתידי – סיכום כנס עם ג'וש ברסין

אתם בטח מכירים את ההתרגשות לקראת הופעה חיה של זמר בינלאומי שאתם מאד אוהבים שמגיע ...

תגובה אחת

  1. אני מנהל מוצר בחברת טלקום והסקר הזה פוגע בול בשכר שלי .
    "לייק"
    🙂
    אגב, סקירה מעולה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *